You are browsing a read-only backup copy of Wikitech. The live site can be found at wikitech.wikimedia.org

کوادکوپتر

From Wikitech-static
Jump to navigation Jump to search
Gnome-user-trash-full.svg  This page is queued for deletion. Given reason: spam. Last modified: Mon, 11 Nov 2019 01:05:09 +0000.

کوادکوپتر

کوادکوپتر ( به انگلیسی = Quadcopter ) یک هواپیمای کوچک بدون سرنشین که تقریبا مابین پهپاد و هلیکوپتر اسباب بازی قرار دارد. هر چند این روز هاکوادکوپتر در حال نزدیک تر شدن و تبدیل شدن به پهپاد هستند. کوادکوپتر در واقع همان هلیکوپتری است که چهار ملخ دارد. کوادکپترها به دلیل طراحی خاصی که نسبت به هلیکوپترها دارند، پرواز پایدارتری داشته که آن ها را برای کارهای نظارتی و تصویر برداری هوایی مناسب می کند. به خصوص، از آن ها در تحقیقات UAV ( هواپیمای بدون سرنشین که برای جمع آوری اطلاعات و عکس برداری استفاده می شود unmanned aerial vehicle) طی سال های اخیر استفاده های زیادی شده است. کوادکوپترها در سایزهای متفاوتی ارائه می شوند. بعضی از آن ها ابعادی در حد یک CD دارند و بعضی دیگر پهنایی به اندازه ی یک متر دارند. امروز کمپانی دی جی آی به عنوان بزرگترین و برترین شرکت در زمینه پهپاد غیر نظامی به شمار می آید. از مهمترین محصولات dji می توان به فانتوم، مویک، اینسپایر، ماتریس و.. اشاره کرد.

تاریخچه کوادکوپتر

در ابتدای مقاله ذکر شده که کوادکوپتر تقریبا مدل کوچک شده پهپاد هست. و امروز به پهپادهای غیر نظامی کوادکوپتر یا هلی شات گفته می شود. کوادکوپتر مدل غیر نظامی پهپاد می باشد. که تکنولوژی آن کپی شده از هلیکوپتر و پهپاد هست.

مدل‬ اولیه آزمایشی یک Multiroter در سال ۱۹۰۷ توسط دو برادر فرانسوی بنام Jacques and Louis Breguet ‫ در پروژه‌ای بنام Quadcopter ساخته و تست شد، هرچند آن‌ها نتوانستند پرنده خود را در آسمان نگه دارند ولی موفق به پرواز ثابت شدند. بعد از آن ساخت بالگرد چهار پروانه‌ای به سال ۱۹۲۰ میلادی برمیگردد. در آن سال یک مهندس فرانسوی بنام etienne oehmichen اولین بالگرد چهارپره را اختراع نمود و مسافت ۳۶۰ متر را با کوادکوپتر خود پرواز کرد در همان سال او مسافت یک کیلومتر را در مدت هفت دقیقه و چهل ثانیه پرواز کرد. این بالگرد از روش تنظیم X بهره می‌جست.

در حدود سال ۱۹۲۲ در آمریکا Dr George de Btheza موفق به ساخت و تست تعدادی Quadcopter برای ارتش شد که قابلیت کنترل و حرکت در سه بعد را داشت، ولی پرواز با آن بسیار سخت بود. ‫ در سال ۱۹۵۶ مدل دیگری توسط Convertewings طراحی شد و در سال ۱۹۵۸ مدل Curtis-Wright VZ-7 توسط کمپانی Curtis- Wright طراحی شد.

در سال‌های اخیر توجه مراکز دانشگاهی به طراحی و ساخت پهپادهای چهارپره جلب شده‌است و مدل‌های مختلفی در دانشگاه استانفورد و کورنل ساخته شده‌است و به تدریج رواج یافته‌است.

از حدود سال ۲۰۰۶ کواد کوپترها شروع به رشد صنعتی به صورت وسایل پرنده بدون سرنشین نمودند. کاربرد کوادکوپتر کوادکوپتر هر روز در زندگی بشر نقش پر رنگ تری را ایفا می کند. از استفاده برای اسباب بازی، فیلمبرداری حرفه ای و استفاده در صنعت سینما، تا به عنوان پهپاد سمپاشی، عملیات جاسوسی، استفاده تجاری برای حمل و نقل، و استفاده تفریحی برای فیلمبرداری از حیات وحش و طبیعت می توان از این پهپاد استفاده کرد. اخیرا بعضی از شرکت ها در آمریکا مثل آمازون و ویندگ مجوز استفاده از پهپاد برای تحویل کالا به مشتریان را آغاز کرده اند. البته در بعضی از کشورها مثل ایران کوادکوپتر دوربین دار به هلی شات معروف هست.

تکنولوژی کوادکوپتر

طراحی کوادکوپتر ملخ ها دو به دو و به صورت ضربدری از یک خانواده هستند . لذا در هنگان تعویض و نصب ملخ ها باید به جایگاه آن ها بسیار دقت کنید چرا که اگر ملخ ها را به صورت اشتباهی ببنیدید پرنده از جای خودش بلند نخواهد شد .

امروزه بسیاری از مراکز دانشگاهی ، تحقیقاتی ، صنعتی و نظامی برای اجرای پروژه های خودشان از این مدل پروازی بهره میگیرند . مخصوصا اگر کوادکوپتر مذکور مجهز به یک دوربین جهت فیلم برداری و عکاسی هوایی نیز باشد . به خروجی حاصله هلی شات می گویند . بدانید و آگاه باشید که هیچ چیزی از زاویه دید آسمان مخفی نخواهد ماند و تمامی خفایا و زوایای محیط و لوکیشن مدنظرتان در تصویر خواهد آمد . به همین دلیل است که بسیاری از مراکز نگهبانی و حراستی از کوادکوپتر ها برای حراست و نگهبانی استفاده می کنند .

کوادکوپتر ها همانند بسیاری دیگر از محصولات پروازی از ایجاد اختلاف فشار در اتمسفر پیرامون خود برای بلند شدن و حرکت در هوا استفاده می کنند . در هلیکوپتر ها این وظیفه بر عهده ی ملخ اصلی است اما در کوادکوپتر ها ۴ ملخی که دارای زوایای متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند شرایط را برای بلند شدن دستگاه فراهم می کنند . کوادروتور با بهره گیری از ۴ موتور و ملخ مجزا و چرخش دو به دو معکوس این موتور ها نیروی گشتاور های ایجاد شده را خنثی می کنند و همین اختلاف فشار نیروی لازم جهت برخواستن دستگاه را فراهم می کند . در واقع طراحی مهندسی محصول و قرارگیری صحیح ملخ ها باعث می شود تا این مدل پروازی این چنین نرم و استیبل پرواز کند .